Nichicon UVY1E332MHD1TN
UVY1E332MHD1TN picture photo
Mfg. Part Number
UVY1E332MHD1TN
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UVY1E332MHD1TN.pdf
Availability of UVY1E332MHD1TN
QUANTITY
UVY1E332MHD1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UVY1E332MHD1TN
Internal Part NumberEIS-UVY1E332MHD1TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesVY
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVY1E332MHD1TN
Related LinksUVY1E33, UVY1E332MHD1TN Datasheet, Nichicon Distributor
UVY1E332MHD1TN Details Description
Related parts for UVY1E332MHD1TN
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:9 28PLCC datasheet.pdf
BUZZER MAGN 3.6V 2.67KHZ SMT datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf