Abracon Corporation ABM8G-13.000MHZ-18-D2Y-T
ABM8G-13.000MHZ-18-D2Y-T picture photo
Mfg. Part Number
ABM8G-13.000MHZ-18-D2Y-T
Brief Description
Crystal 13.0000MHz 20ppm 18pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ABM8G-13.000MHZ-18-D2Y-T.pdf
Availability of ABM8G-13.000MHZ-18-D2Y-T
QUANTITY
ABM8G-13.000MHZ-18-D2Y-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM8G-13.000MHZ-18-D2Y-T
Internal Part NumberEIS-ABM8G-13.000MHZ-18-D2Y-T
3D ModelABM8G.pdfABM8G.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
TypeMHz Crystal
Frequency13MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.039" (1.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM8G-13.000MHZ-18-D2Y-T
Related LinksABM8G-13.000, ABM8G-13.000MHZ-18-D2Y-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABM8G-13.000MHZ-18-D2Y-T Details Description
Related parts for ABM8G-13.000MHZ-18-D2Y-T
RES ARRAY 4 RES 30K OHM 0804 datasheet.pdf
BOX PLSTC BLACK 4.41"L X 2.44"W datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
RJ45 CAT5E RECESSED LED datasheet.pdf
1500 TB RIS CLA WF SOLID datasheet.pdf
CONN DSUB PLUG 25POS STR IDC datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf