Souriau Connection Technology JBXHH2G16FSSDS
JBXHH2G16FSSDS picture photo
Mfg. Part Number
JBXHH2G16FSSDS
Brief Description
CONN RCPT 16POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
JBXHH2G16FSSDS.pdf
Availability of JBXHH2G16FSSDS
QUANTITY
JBXHH2G16FSSDS Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXHH2G16FSSDS
Internal Part NumberEIS-JBXHH2G16FSSDS
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert2
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut
TerminationSolder Cup
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating6A
Voltage - Rated730VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C