Abracon Corporation ABM8G-16.000MHZ-B4Y-T3
ABM8G-16.000MHZ-B4Y-T3 picture photo
Mfg. Part Number
ABM8G-16.000MHZ-B4Y-T3
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 30ppm 10pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ABM8G-16.000MHZ-B4Y-T3.pdf
Availability of ABM8G-16.000MHZ-B4Y-T3
QUANTITY
ABM8G-16.000MHZ-B4Y-T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM8G-16.000MHZ-B4Y-T3
Internal Part NumberEIS-ABM8G-16.000MHZ-B4Y-T3
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)80 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.039" (1.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM8G-16.000MHZ-B4Y-T3
Related LinksABM8G-16.00, ABM8G-16.000MHZ-B4Y-T3 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABM8G-16.000MHZ-B4Y-T3 Details Description
Related parts for ABM8G-16.000MHZ-B4Y-T3
CONN HEADER .100 SINGL R/A 24POS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
GND TERM BLOCK 26-10AWG datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .051M 39POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
FERRITE TOROID CORE EMI 19MM datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 30POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf