Abracon Corporation ABM8G-28.63636MHZ-4Y-T3
ABM8G-28.63636MHZ-4Y-T3 picture photo
Mfg. Part Number
ABM8G-28.63636MHZ-4Y-T3
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 28.63636MHz 30ppm 10pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ABM8G-28.63636MHZ-4Y-T3.pdf
Availability of ABM8G-28.63636MHZ-4Y-T3
QUANTITY
ABM8G-28.63636MHZ-4Y-T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM8G-28.63636MHZ-4Y-T3
Internal Part NumberEIS-ABM8G-28.63636MHZ-4Y-T3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
Featured ProductABM8G Series SMD Crystals
3D ModelABM8G.pdfABM8G.stp
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesABM8G
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency28.63636MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.039" (1.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM8G-28.63636MHZ-4Y-T3
Related LinksABM8G-28.63, ABM8G-28.63636MHZ-4Y-T3 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABM8G-28.63636MHZ-4Y-T3 Details Description
Related parts for ABM8G-28.63636MHZ-4Y-T3
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CARDEDGE 28POS .156 BLACK LO PRO datasheet.pdf
FUSE TELPOWER 100A 170VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 0.5MM 80POS VERT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 569K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf