Crystek Corporation CVCO55BE-2110-2170
CVCO55BE-2110-2170 picture photo
Mfg. Part Number
CVCO55BE-2110-2170
Brief Description
OSC VCO 2110-2170MHZ SMD .5X.5"
Datasheet Download
CVCO55BE-2110-2170.pdf
Availability of CVCO55BE-2110-2170
QUANTITY
CVCO55BE-2110-2170 Order Process
Ship out your order
Specifications of CVCO55BE-2110-2170
Internal Part NumberEIS-CVCO55BE-2110-2170
PackagingCut Strip
Frequency Range2110 ~ 2170MHz
Frequency - Center2140MHz
Tuning Voltage (VDC)0 ~ 5 V
2nd Harmonic, Typ (dBc)-15
Icc Max15mA
Kvco (MHz/V)4
Power (dBm)3 ±3
Phase Noise Typ (dBc/Hz)-106
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-QFN, Variant
Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height0.150" (3.81mm)
Voltage - Supply5V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CVCO55BE-2110-2170
Related LinksCVCO55BE-, CVCO55BE-2110-2170 Datasheet, Crystek Corporation Distributor
CVCO55BE-2110-2170 Details Description
Related parts for CVCO55BE-2110-2170
FIXED IND 78UH 460MA 800 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 10-UMAX datasheet.pdf
OSC XO 70.656MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
SWITCH DIP SMD datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN ZIG-ZAG 28POS GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder Paste datasheet.pdf
RES SMD 796 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf