Abracon Corporation ABM8G-40.000MHZ-4Y-T3
ABM8G-40.000MHZ-4Y-T3 picture photo
Mfg. Part Number
ABM8G-40.000MHZ-4Y-T3
Brief Description
Crystal 40.0000MHz 30ppm 10pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ABM8G-40.000MHZ-4Y-T3.pdf
Availability of ABM8G-40.000MHZ-4Y-T3
QUANTITY
ABM8G-40.000MHZ-4Y-T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM8G-40.000MHZ-4Y-T3
Internal Part NumberEIS-ABM8G-40.000MHZ-4Y-T3
TypeMHz Crystal
Frequency40MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.039" (1.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM8G-40.000MHZ-4Y-T3
Related LinksABM8G-40.0, ABM8G-40.000MHZ-4Y-T3 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABM8G-40.000MHZ-4Y-T3 Details Description
Related parts for ABM8G-40.000MHZ-4Y-T3
IC OPAMP VFB 200MHZ RRO 16QSOP datasheet.pdf
GDT 260V 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOEIAJ datasheet.pdf
RES 2.80K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 44A TO-264 datasheet.pdf
HEADER 4POS MALE VERT 1.5MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.0OHM JUMPER 1/10W 0603 datasheet.pdf
SR BTS PCWRDY 10 ASY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf