Vishay/Dale RWR81S16R2FRRSL
RWR81S16R2FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S16R2FRRSL
Brief Description
RES 16.2 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S16R2FRRSL.pdf
Availability of RWR81S16R2FRRSL
QUANTITY
RWR81S16R2FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S16R2FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S16R2FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S16R2FRRSL
Related LinksRWR81S1, RWR81S16R2FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S16R2FRRSL Details Description
Related parts for RWR81S16R2FRRSL
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 150V 0605 datasheet.pdf
POSITION CONTROL MOD CABLES 0.5M datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 10SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf