Vishay/BCcomponents MCS04020D9101BE100
MCS04020D9101BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020D9101BE100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 9.1K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCS04020D9101BE100.pdf
Availability of MCS04020D9101BE100
QUANTITY
MCS04020D9101BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020D9101BE100
Internal Part NumberEIS-MCS04020D9101BE100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCS 0402 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020D9101BE100
Related LinksMCS04020D, MCS04020D9101BE100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020D9101BE100 Details Description
Related parts for MCS04020D9101BE100
CAP FILM 1UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET COVER FOR 132PQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 125V datasheet.pdf
CONN CONTACT DSUB PWR PIN 8AWG datasheet.pdf
SWITCH PHOTOLOGIC SLOT OPTICAL datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 8SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CRIMP DIE DIN46235 50MM2 (B14DIN datasheet.pdf
CAP TANT POLY 560UF 10V AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 100W datasheet.pdf