| Internal Part Number | EIS-ABPDANT015PGAA5 | |
| Mfg Application Notes | ABP Series Appl Note | |
| Product Training Modules | ABP Series of Pressure Sensors | |
| Featured Product | ABP Series Sensors | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Pressure Sensors, Transducers | |
| Series | ABP | |
| Pressure Type | Vented Gauge | |
| Operating Pressure | 15 PSI (103.42 kPa) | |
| Output Type | Analog, Voltage | |
| Output | 0.5 V ~ 4.5 V | |
| Accuracy | ±0.25% | |
| Voltage - Supply | 5V | |
| Port Size | Male - 0.08" (1.93mm) Tube | |
| Port Style | Barbed | |
| Features | Amplified Output, Temperature Compensated | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Maximum Pressure | 30 PSI (206.84 kPa) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |