Panasonic Electric Works ABS1410503
ABS1410503 picture photo
Mfg. Part Number
ABS1410503
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
ABS SWITCH ST SPDT PIN
Datasheet Download
ABS1410503.pdf
Availability of ABS1410503
QUANTITY
ABS1410503 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABS1410503
Internal Part NumberEIS-ABS1410503
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesABS
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating2A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder Lug
Ingress ProtectionIP50 - Dust Protected
Features-
Operating Force, Torque150gf
Release Force20gf
Pretravel0.024" (0.6mm)
Differential Travel0.004" (0.1mm)
Overtravel0.015" (0.4mm)
Operating Position0.330" (8.4mm)
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABS1410503
Related LinksABS14, ABS1410503 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ABS1410503 Details Description
Related parts for ABS1410503
IC DIFF LINE RECEIVER 16-TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 45MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 10.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
FUSE 3.0A 125V ALARM IND BLU datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 9.1M OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN HDR 94POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN DIN RCPT datasheet.pdf
3300UF 400V 76X105MM 85C 10000H datasheet.pdf