Panasonic Electric Works ABS1512519
ABS1512519 picture photo
Mfg. Part Number
ABS1512519
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SW SNAP SPDT HINGE GOLD PCB 125V
Datasheet Download
ABS1512519.pdf
Availability of ABS1512519
QUANTITY
ABS1512519 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABS1512519
Internal Part NumberEIS-ABS1512519
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package100
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesABS
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Ingress ProtectionIP50 - Dust Protected
Features-
Operating Force, Torque55gf
Release Force3.5gf
Pretravel0.110" (2.8mm)
Differential Travel0.031" (0.8mm)
Overtravel0.047" (1.2mm)
Operating Position0.345" (8.8mm)
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life200,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABS1512519
Related LinksABS15, ABS1512519 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ABS1512519 Details Description
Related parts for ABS1512519
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A 8MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 16V 20% 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 3.1A 35 MOHM SMD datasheet.pdf
Connector Header 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf