ST STPS2L60AY
STPS2L60AY picture photo
Mfg. Part Number
STPS2L60AY
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 60V 2A SMA
Datasheet Download
STPS2L60AY.pdf
Availability of STPS2L60AY
QUANTITY
STPS2L60AY Order Process
Ship out your order
Specifications of STPS2L60AY
Internal Part NumberEIS-STPS2L60AY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSTPS2L60-Y View All Specifications
Product Training ModulesAutomotive Grade Transistors and Discretes
Featured ProductAutomotive-Grade Rectifiers
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesQ Automotive
PackagingCut Tape (CT)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io)2A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If600mV @ 2A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 60V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)STPS2L60AY
Related LinksSTPS2, STPS2L60AY Datasheet, ST Distributor
STPS2L60AY Details Description
Related parts for STPS2L60AY
RES SMD 750 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC CCD SIGNAL PROC 10BIT 48LQFP datasheet.pdf
FUSE GLASS 7A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 29POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CAP CER 1600PF 9KV R85 NONSTND datasheet.pdf
RES 100K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 250VAC 50VDC datasheet.pdf