Abracon Corporation ABSM2-10.000MHZ-4-T
ABSM2-10.000MHZ-4-T picture photo
Mfg. Part Number
ABSM2-10.000MHZ-4-T
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 10.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch
Datasheet Download
ABSM2-10.000MHZ-4-T.pdf
Availability of ABSM2-10.000MHZ-4-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ABSM2-10.000MHZ-4-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ABSM2-10.000MHZ-4-T
Internal Part NumberEIS-ABSM2-10.000MHZ-4-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelABSM2.pdfABSM2.stp
PCN Obsolescence/ EOLABSM2 Series 30/Sep/2014
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesABSM2
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency10MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SOJ, 9.40mm pitch
Size / Dimension0.492" L x 0.180" W (12.50mm x 4.60mm)
Height0.146" (3.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABSM2-10.000MHZ-4-T
Related LinksABSM2-10., ABSM2-10.000MHZ-4-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABSM2-10.000MHZ-4-T Details Description
Related parts for ABSM2-10.000MHZ-4-T
RES SMD 196K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 30V 500W datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X8R 0402 datasheet.pdf
CCS WIRELESS-EMBER ZIGBEE datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf