Triad Magnetics ABU125-120
ABU125-120 picture photo
Mfg. Part Number
ABU125-120
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 100W
Datasheet Download
ABU125-120.pdf
Availability of ABU125-120
QUANTITY
ABU125-120 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABU125-120
Internal Part NumberEIS-ABU125-120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelABU125-120
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesABU125
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)8.34A
Power (Watts)100W (125W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency87%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.05" H (127.0mm x 76.2mm x 26.6mm)
Minimum Load RequiredYes
ApprovalsCB, CE, TUV, UR
Power (Watts) - Max100W (125W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABU125-120
Related LinksABU12, ABU125-120 Datasheet, Triad Magnetics Distributor
ABU125-120 Details Description
Related parts for ABU125-120
TERM GND BRANCH 2.5MM WM GN/YLW datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 40MSPS LP 28-TSSOP datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG NATURAL 1000' datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 84A LFPAK datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
QF50 SRD HDR RA KEY .1AU 34POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
TRANSMITTER SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf