TXC CORPORATION AC-40.000MDE-T
AC-40.000MDE-T picture photo
Mfg. Part Number
AC-40.000MDE-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 40.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
AC-40.000MDE-T.pdf
Availability of AC-40.000MDE-T
QUANTITY
AC-40.000MDE-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AC-40.000MDE-T
Internal Part NumberEIS-AC-40.000MDE-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesAC
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency40MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)20mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AC-40.000MDE-T
Related LinksAC-40.0, AC-40.000MDE-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
AC-40.000MDE-T Details Description
Related parts for AC-40.000MDE-T
RES ARRAY 4 RES 390 OHM 0804 datasheet.pdf
IC MPU MOB CELERON 650MHZ 479BGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 75A D2PAK datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 66POS VERT datasheet.pdf
IC FREQ SYNTH HI PERF VCO 36-LLP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 7.62MM datasheet.pdf