Vishay/BCcomponents AC01000001508JA100
AC01000001508JA100 picture photo
Mfg. Part Number
AC01000001508JA100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
AC01000001508JA100.pdf
Availability of AC01000001508JA100
QUANTITY
AC01000001508JA100 Order Process
Ship out your order
Specifications of AC01000001508JA100
Internal Part NumberEIS-AC01000001508JA100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesAC
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient-10/ -80ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.169" Dia x 0.433" L (4.30mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AC01000001508JA100
Related LinksAC0100000, AC01000001508JA100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
AC01000001508JA100 Details Description
Related parts for AC01000001508JA100
RELAY RF SPDT 500MA 4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD 400LM WHITE datasheet.pdf
DDR3 240P V/T CLIP datasheet.pdf
ETHERCAT DRIVE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256K FLASH 96-FBGA datasheet.pdf
SCR 1600V 175A TO-94 datasheet.pdf