Vishay/BCcomponents AC03000001800JAC00
AC03000001800JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
AC03000001800JAC00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 180 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
AC03000001800JAC00.pdf
Availability of AC03000001800JAC00
QUANTITY
AC03000001800JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of AC03000001800JAC00
Internal Part NumberEIS-AC03000001800JAC00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesAC
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient-10/ -80ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.189" Dia x 0.512" L (4.80mm x 13.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AC03000001800JAC00
Related LinksAC0300000, AC03000001800JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
AC03000001800JAC00 Details Description
Related parts for AC03000001800JAC00
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 2A DO15 datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 4V X7S 0612 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 1500PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
MEMORY CARD CFAST 128GB SLC datasheet.pdf
CAP POLYMER 180UF 2.5V SMD datasheet.pdf