Vishay/BCcomponents AC03000002401JAC00
AC03000002401JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
AC03000002401JAC00
Brief Description
RES 2.4K OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
AC03000002401JAC00.pdf
Availability of AC03000002401JAC00
QUANTITY
AC03000002401JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of AC03000002401JAC00
Internal Part NumberEIS-AC03000002401JAC00
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient100/ +180ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.189" Dia x 0.512" L (4.80mm x 13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AC03000002401JAC00
Related LinksAC0300000, AC03000002401JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
AC03000002401JAC00 Details Description
Related parts for AC03000002401JAC00
FIXED IND 12NH 320MA 450 MOHM datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC MPU SUPRVISRY CIRC 3.3V 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 77MM datasheet.pdf