Vishay/BCcomponents AC03000005000JAC00
AC03000005000JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
AC03000005000JAC00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 500 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
AC03000005000JAC00.pdf
Availability of AC03000005000JAC00
QUANTITY
AC03000005000JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of AC03000005000JAC00
Internal Part NumberEIS-AC03000005000JAC00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesAC
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)500
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient100/ +180ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.189" Dia x 0.512" L (4.80mm x 13.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AC03000005000JAC00
Related LinksAC0300000, AC03000005000JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
AC03000005000JAC00 Details Description
Related parts for AC03000005000JAC00
RES 1.5K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 300MA 230 MOHM datasheet.pdf
IC DUAL RETRIG MULTIVIB 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC RESET MONITOR 2.63V SOT23A-5 datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3 OHM 5% 25W datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 8POS datasheet.pdf
BRD SPT REST MNT ADHESIVE 6MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf