Vishay/BCcomponents AC03000007509JAC00
AC03000007509JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
AC03000007509JAC00
Brief Description
RES 75 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
AC03000007509JAC00.pdf
Availability of AC03000007509JAC00
QUANTITY
AC03000007509JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of AC03000007509JAC00
Internal Part NumberEIS-AC03000007509JAC00
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient-10/ -80ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.189" Dia x 0.512" L (4.80mm x 13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AC03000007509JAC00
Related LinksAC0300000, AC03000007509JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
AC03000007509JAC00 Details Description
Related parts for AC03000007509JAC00
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SOIC datasheet.pdf
FILTER FELT 60X60 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK TENSION CLAMP datasheet.pdf
OSC XO 54.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TIMER ANALOG .5S-10M 24VDC PANEL datasheet.pdf
FIXED IND 7.5NH 200MA 700 MOHM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO214AA datasheet.pdf
RES 681 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER .079" 44POS datasheet.pdf
CAP 1000 UF 20% 50 V datasheet.pdf