Vishay/Dale CMF55825K00FKBF
CMF55825K00FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55825K00FKBF
Brief Description
RES 825K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55825K00FKBF.pdf
Availability of CMF55825K00FKBF
QUANTITY
CMF55825K00FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55825K00FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF55825K00FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)825k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55825K00FKBF
Related LinksCMF5582, CMF55825K00FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55825K00FKBF Details Description
Related parts for CMF55825K00FKBF
DIP HEADER COVER 24 PIN .270 datasheet.pdf
IDC CABLE - MSR10K/MC10G/MCF10K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf