Vishay/BCcomponents AC04000002209JAC00
AC04000002209JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
AC04000002209JAC00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 22 OHM 4W 5% AXIAL
Datasheet Download
AC04000002209JAC00.pdf
Availability of AC04000002209JAC00
QUANTITY
AC04000002209JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of AC04000002209JAC00
Internal Part NumberEIS-AC04000002209JAC00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesAC
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)22
Tolerance±5%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient-10/ -80ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.650" L (5.50mm x 16.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AC04000002209JAC00
Related LinksAC0400000, AC04000002209JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
AC04000002209JAC00 Details Description
Related parts for AC04000002209JAC00
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC FLOW CTRL MULTI QUEUE 256-BGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 14POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 12POS datasheet.pdf