Vishay/BCcomponents AC05000001309JAC00
AC05000001309JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
AC05000001309JAC00
Brief Description
RES 13 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
AC05000001309JAC00.pdf
Availability of AC05000001309JAC00
QUANTITY
AC05000001309JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of AC05000001309JAC00
Internal Part NumberEIS-AC05000001309JAC00
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)13
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient-10/ -80ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.295" Dia x 0.709" L (7.50mm x 18.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AC05000001309JAC00
Related LinksAC0500000, AC05000001309JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
AC05000001309JAC00 Details Description
Related parts for AC05000001309JAC00
IDC CABLE - MCF60K/MC60G/MCF60K datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 240VAC 50VDC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN SSL PLUG 5POS 3MM SLDR CUP datasheet.pdf
MCU PSOC 8K FLASH 24MHZ 28SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 5POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 23 OHM 1% 20W datasheet.pdf