Vishay/BCcomponents AC05000001801JAC00
AC05000001801JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
AC05000001801JAC00
Brief Description
RES 1.8K OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
AC05000001801JAC00.pdf
Availability of AC05000001801JAC00
QUANTITY
AC05000001801JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of AC05000001801JAC00
Internal Part NumberEIS-AC05000001801JAC00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient100/ +180ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.295" Dia x 0.709" L (7.50mm x 18.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AC05000001801JAC00
Related LinksAC0500000, AC05000001801JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
AC05000001801JAC00 Details Description
Related parts for AC05000001801JAC00
FIXED IND 47UH 2.4A 57.8 MOHM datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 384MB datasheet.pdf
AUD SIG DEVICE 6-28VDC PNL MNT datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 4SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.5A 58.6 MOHM datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY 0-36V datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB10 M20 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf