Vishay/BCcomponents AC05000003900JAC00
AC05000003900JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
AC05000003900JAC00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 390 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
AC05000003900JAC00.pdf
Availability of AC05000003900JAC00
QUANTITY
AC05000003900JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of AC05000003900JAC00
Internal Part NumberEIS-AC05000003900JAC00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesAC
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient-10/ -80ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.295" Dia x 0.709" L (7.50mm x 18.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AC05000003900JAC00
Related LinksAC0500000, AC05000003900JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
AC05000003900JAC00 Details Description
Related parts for AC05000003900JAC00
RES 200 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.8A 8WSON datasheet.pdf
RES CHAS MNT 33 OHM 5% 5W datasheet.pdf
FUSE PTC RESET datasheet.pdf
PANEL SWING KIT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 300V 225MA SOT23 datasheet.pdf