Vishay/BCcomponents AC07000002709JAC00
AC07000002709JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
AC07000002709JAC00
Brief Description
RES 27 OHM 7W 5% AXIAL
Datasheet Download
AC07000002709JAC00.pdf
Availability of AC07000002709JAC00
QUANTITY
AC07000002709JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of AC07000002709JAC00
Internal Part NumberEIS-AC07000002709JAC00
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient-10/ -80ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.295" Dia x 1.024" L (7.50mm x 26.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AC07000002709JAC00
Related LinksAC0700000, AC07000002709JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
AC07000002709JAC00 Details Description
Related parts for AC07000002709JAC00
RES SMD 34K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 3/4" datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 14SO datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.171" NYLON 4.32MM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 19K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIN RAIL SLOTTED datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HSG REC FREE-HANGING DUALROW EP2 datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf