United Chemi-Con EGXL500ETD221MJ20S
EGXL500ETD221MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
EGXL500ETD221MJ20S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EGXL500ETD221MJ20S.pdf
Availability of EGXL500ETD221MJ20S
QUANTITY
EGXL500ETD221MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EGXL500ETD221MJ20S
Internal Part NumberEIS-EGXL500ETD221MJ20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesGXL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current970mA
Impedance190 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EGXL500ETD221MJ20S
Related LinksEGXL500ET, EGXL500ETD221MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EGXL500ETD221MJ20S Details Description
Related parts for EGXL500ETD221MJ20S
RES ARRAY 15 RES 510 OHM 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC DSP 32BIT 233MHZ 208-LQFP datasheet.pdf
MOD CORD STANDARD 8-8 WHITE 25' datasheet.pdf
IP CORE TURBO DECODER XP datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf