Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCG110AHE3/57T
SMCG110AHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCG110AHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 110VWM 177VC SMC
Datasheet Download
SMCG110AHE3/57T.pdf
Availability of SMCG110AHE3/57T
QUANTITY
SMCG110AHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCG110AHE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCG110AHE3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)110V
Voltage - Breakdown (Min)122V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp177V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCG110AHE3/57T
Related LinksSMCG110, SMCG110AHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCG110AHE3/57T Details Description
Related parts for SMCG110AHE3/57T
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 20W datasheet.pdf
CABLE ASSEM FIBER SC-ST 3 METER datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 10POS .050" datasheet.pdf
RES SMD 11.5KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2812 datasheet.pdf
MAX-LOC 90 F3 3/4W/GR .37-.43 datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
BOARD OSD CLICK 1CH MOD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 6.2A TO-252 datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS datasheet.pdf