Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CL21C102JBCNNNC
CL21C102JBCNNNC picture photo
Mfg. Part Number
CL21C102JBCNNNC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
CL21C102JBCNNNC.pdf
Availability of CL21C102JBCNNNC
QUANTITY
CL21C102JBCNNNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CL21C102JBCNNNC
Internal Part NumberEIS-CL21C102JBCNNNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration MLCC
Featured ProductMulti-Layer Ceramic Capacitors
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCL
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CL21C102JBCNNNC
Related LinksCL21C10, CL21C102JBCNNNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CL21C102JBCNNNC Details Description
Related parts for CL21C102JBCNNNC
SW REED SPST 100W 47-68 A/T 400V datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 16DIP datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.147" NYLON 11.3MM datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 4POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 64.1VWM 103VC DO-214AA datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf