Vishay/BCcomponents AC10000002701JAB00
AC10000002701JAB00 picture photo
Mfg. Part Number
AC10000002701JAB00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.7K OHM 10W 5% AXIAL
Datasheet Download
AC10000002701JAB00.pdf
Availability of AC10000002701JAB00
QUANTITY
AC10000002701JAB00 Order Process
Ship out your order
Specifications of AC10000002701JAB00
Internal Part NumberEIS-AC10000002701JAB00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesAC
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)10W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient100/ +180ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" Dia x 1.732" L (8.00mm x 44.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AC10000002701JAB00
Related LinksAC1000000, AC10000002701JAB00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
AC10000002701JAB00 Details Description
Related parts for AC10000002701JAB00
CONN RCPT SQ FLANGE W/.3M CORD datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR ST1S09 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1.25A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
TV07RW11-35S W/ PC CONTACTS datasheet.pdf
26500 24#20 4#12 P BY RECP LC datasheet.pdf
LF to 750 MHz Digitally Controlled VGA IC datasheet.pdf