Sullins Connector Solutions ACA15DRSD-S288
ACA15DRSD-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ACA15DRSD-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD EXTEND 30POS .125
Datasheet Download
ACA15DRSD-S288.pdf
Availability of ACA15DRSD-S288
QUANTITY
ACA15DRSD-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACA15DRSD-S288
Internal Part NumberEIS-ACA15DRSD-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACA15DRSD-S288
Related LinksACA15DR, ACA15DRSD-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACA15DRSD-S288 Details Description
Related parts for ACA15DRSD-S288
IC REG MULT CONFIG INV 5V TO220 datasheet.pdf
IC REG LDO 6V 1.5A TO220AB datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A 8SO datasheet.pdf
IC INVERTER HEX P/N 14SOEIAJ datasheet.pdf
EJC LTC.10" SHD HD.100"VER 15GLD datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD 10VREF 20SOIC datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR datasheet.pdf
SENSOR IMAGE datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf