Texas Instruments LP38859S-1.2
LP38859S-1.2 picture photo
Mfg. Part Number
LP38859S-1.2
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 3A TO263-5
Datasheet Download
LP38859S-1.2.pdf
Availability of LP38859S-1.2
QUANTITY
LP38859S-1.2 Order Process
Ship out your order
Specifications of LP38859S-1.2
Internal Part NumberEIS-LP38859S-1.2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package45
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)0.24V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LP38859S-1.2
Related LinksLP3885, LP38859S-1.2 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LP38859S-1.2 Details Description
Related parts for LP38859S-1.2
RES SMD 162 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT 300MSPS 48LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 20% 2312 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 510K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 3.81MM VERT OR datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC LIGHT TO DGTL CONV 6-DFN datasheet.pdf
MODEL 608 TAP SWITCH 100A 300V datasheet.pdf
CABLE CAT5 8COND 26AWG SHLD 164' datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 72POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf