Sullins Connector Solutions ACB22DHLN
ACB22DHLN picture photo
Mfg. Part Number
ACB22DHLN
Brief Description
CONN EDGECARD 44POS .050 DIP SLD
Datasheet Download
ACB22DHLN.pdf
Availability of ACB22DHLN
QUANTITY
ACB22DHLN Order Process
Ship out your order
Specifications of ACB22DHLN
Internal Part NumberEIS-ACB22DHLN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row22
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACB22DHLN
Related LinksACB2, ACB22DHLN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACB22DHLN Details Description
Related parts for ACB22DHLN
RES SMD 23.7 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 28.7KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BOARD RF RCVR FLEXIBLE 315MHZ datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 5A GP20 datasheet.pdf
1 BIT BUS SWITCH UDFN6 datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
UM3636 UNIVERSAL MAT 10M datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf