Sullins Connector Solutions ACB60DKBS
ACB60DKBS picture photo
Mfg. Part Number
ACB60DKBS
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .1" SIDE MT
Datasheet Download
ACB60DKBS.pdf
Availability of ACB60DKBS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ACB60DKBS Order Process
Ship out your order
Specifications of ACB60DKBS
Internal Part NumberEIS-ACB60DKBS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge, Bi-Level
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row60
Number of Positions120
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
FeaturesBi-Level - High Density
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACB60DKBS
Related LinksACB6, ACB60DKBS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACB60DKBS Details Description
Related parts for ACB60DKBS
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 80MSPS SAMPL 48QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 28SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK 11CKT datasheet.pdf
DISPLAY 630NM RED 1DIG 1 TH datasheet.pdf
IC OPAMP GP 300KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP 5V 8WSON datasheet.pdf