Amphenol Industrial ACC02A-18-19PB(025)
ACC02A-18-19PB(025) picture photo
Mfg. Part Number
ACC02A-18-19PB(025)
Brief Description
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
ACC02A-18-19PB(025).pdf
Availability of ACC02A-18-19PB(025)
QUANTITY
ACC02A-18-19PB(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC02A-18-19PB(025)
Internal Part NumberEIS-ACC02A-18-19PB(025)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesAC-B, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC02A-18-19PB(025)
Related LinksACC02A-18, ACC02A-18-19PB(025) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
ACC02A-18-19PB(025) Details Description
Related parts for ACC02A-18-19PB(025)
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 3POS OR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 22.5A TO-220F datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS STR DUAL 30AU datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 2A SOT23 datasheet.pdf
RES 113 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
ICL 50 OHM 20% 1.9A 11.51MM datasheet.pdf
RJ11 NO SHIELD LED 8 PORT datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 10V T/H datasheet.pdf
RES 8.45 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC datasheet.pdf