Amphenol Industrial ACC02A-36-10PWLC(003)
ACC02A-36-10PWLC(003) picture photo
Mfg. Part Number
ACC02A-36-10PWLC(003)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 48POS BOX MT PINS
Datasheet Download
ACC02A-36-10PWLC(003).pdf
Availability of ACC02A-36-10PWLC(003)
QUANTITY
ACC02A-36-10PWLC(003) Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC02A-36-10PWLC(003)
Internal Part NumberEIS-ACC02A-36-10PWLC(003)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesAC, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions48
Shell Size - Insert36-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC02A-36-10PWLC(003)
Related LinksACC02A-36-, ACC02A-36-10PWLC(003) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
ACC02A-36-10PWLC(003) Details Description
Related parts for ACC02A-36-10PWLC(003)
TERM BLOCK PCB 5.08MM 22POS OR datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 10MM 8.7" datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
DDR3 204P 9.2H RVS B-L025 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB10 M25 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 88POS datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf