Amphenol Industrial ACC02A-40-73S(003)
ACC02A-40-73S(003) picture photo
Mfg. Part Number
ACC02A-40-73S(003)
Brief Description
CONN RCPT 61POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
ACC02A-40-73S(003).pdf
Availability of ACC02A-40-73S(003)
QUANTITY
ACC02A-40-73S(003) Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC02A-40-73S(003)
Internal Part NumberEIS-ACC02A-40-73S(003)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert40-73
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC02A-40-73S(003)
Related LinksACC02A-40, ACC02A-40-73S(003) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
ACC02A-40-73S(003) Details Description
Related parts for ACC02A-40-73S(003)
WASHER SHOULDER #8 FIBRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
KIT DEV TX 433MHZ HS LONG-RANGE datasheet.pdf
IC CLOCK DRIVER 1.8V LP 52-BGA datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE SCKT datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 1.8 OHM datasheet.pdf
HDM 9SAPR070F K datasheet.pdf
SS TIMR INTERVAL, 15S, 110VAC datasheet.pdf
HEADER VERTICAL MALE 508MM 12C datasheet.pdf