Amphenol Industrial ACC05A-36-10PWLC(003)
ACC05A-36-10PWLC(003) picture photo
Mfg. Part Number
ACC05A-36-10PWLC(003)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 48POS STRGHT PINS
Datasheet Download
ACC05A-36-10PWLC(003).pdf
Availability of ACC05A-36-10PWLC(003)
QUANTITY
ACC05A-36-10PWLC(003) Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC05A-36-10PWLC(003)
Internal Part NumberEIS-ACC05A-36-10PWLC(003)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesAC, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions48
Shell Size - Insert36-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC05A-36-10PWLC(003)
Related LinksACC05A-36-, ACC05A-36-10PWLC(003) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
ACC05A-36-10PWLC(003) Details Description
Related parts for ACC05A-36-10PWLC(003)
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 8MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf