Vishay/Dale RN60C5111FRE6
RN60C5111FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN60C5111FRE6
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C5111FRE6.pdf
Availability of RN60C5111FRE6
QUANTITY
RN60C5111FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C5111FRE6
Internal Part NumberEIS-RN60C5111FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C5111FRE6
Related LinksRN60C5, RN60C5111FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C5111FRE6 Details Description
Related parts for RN60C5111FRE6
ADAPTER PROGRAMMER 28-SDIP datasheet.pdf
TRIPLE BANANA JACK W/MT BASE BLK datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SPI/SRL 10UMAX datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
THYRISTOR INV 400A 400V TO-200AB datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.079 26 POS datasheet.pdf
SGE-225-2-3450 00500C SFTY EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 2.49A 35 MOHM TH datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24SIP datasheet.pdf
STOPPER 3CC 1000/PK datasheet.pdf
TVS DIODE 250VWM 405VC DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf