Amphenol Industrial ACC06A-22-63P(003)
ACC06A-22-63P(003) picture photo
Mfg. Part Number
ACC06A-22-63P(003)
Brief Description
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
ACC06A-22-63P(003).pdf
Availability of ACC06A-22-63P(003)
QUANTITY
ACC06A-22-63P(003) Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC06A-22-63P(003)
Internal Part NumberEIS-ACC06A-22-63P(003)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesAC, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert22-63
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesMounting Hardware, Strain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC06A-22-63P(003)
Related LinksACC06A-22, ACC06A-22-63P(003) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
ACC06A-22-63P(003) Details Description
Related parts for ACC06A-22-63P(003)
CONN PIN COAXIAL STRAIGHT GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2.2K OHM 16SSOP datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 1W LEADS datasheet.pdf
NE1A-SCPU02 VER2.0 datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 5.1NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf