Vishay/Dale RNC55H3012FRB14
RNC55H3012FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3012FRB14
Brief Description
RES 30.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3012FRB14.pdf
Availability of RNC55H3012FRB14
QUANTITY
RNC55H3012FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3012FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3012FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3012FRB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3012FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3012FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H3012FRB14
CAP THIN FILM 7.5PF 50V 0805 datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 16PIN CRIMP datasheet.pdf
BOBBIN COIL FORMER ER 11 X 5 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 960MA 148 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HOUSING 40PIN MIL CONN datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.21A 93.6 MOHM datasheet.pdf