Amphenol Industrial ACC08E-24-28SB(003)
ACC08E-24-28SB(003) picture photo
Mfg. Part Number
ACC08E-24-28SB(003)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
ACC08E-24-28SB(003).pdf
Availability of ACC08E-24-28SB(003)
QUANTITY
ACC08E-24-28SB(003) Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC08E-24-28SB(003)
Internal Part NumberEIS-ACC08E-24-28SB(003)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesAC-B, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC08E-24-28SB(003)
Related LinksACC08E-24, ACC08E-24-28SB(003) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
ACC08E-24-28SB(003) Details Description
Related parts for ACC08E-24-28SB(003)
CBL RIBN 50COND 0.025 GRAY 100' datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 4V X5R 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CORD 4POS FEMALE/MALE 7M 18AWG datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TOOL DF7 ACCESSORY datasheet.pdf
CONN MMCX JACK STRAIGHT RG178 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE SKT RA datasheet.pdf