Vishay/Dale RNC55H2001BSR36
RNC55H2001BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2001BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2001BSR36.pdf
Availability of RNC55H2001BSR36
QUANTITY
RNC55H2001BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2001BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H2001BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2001BSR36
Related LinksRNC55H2, RNC55H2001BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2001BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H2001BSR36
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPT SOLDER GP datasheet.pdf
THERMASIL3 THERM PAD TO-220 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.470" UNIV datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf