Sullins Connector Solutions ACC10DEYN
ACC10DEYN picture photo
Mfg. Part Number
ACC10DEYN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGE .100 20POS DR LOW P
Datasheet Download
ACC10DEYN.pdf
Availability of ACC10DEYN
QUANTITY
ACC10DEYN Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC10DEYN
Internal Part NumberEIS-ACC10DEYN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC10DEYN
Related LinksACC1, ACC10DEYN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC10DEYN Details Description
Related parts for ACC10DEYN
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 22POS 1MM 10" datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES SMD 30.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.048V SOT23 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
ENCODER SMALL 2CH 200LPI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM TO-220 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 137MA 8.5 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf