Panasonic Electronic Components ECW-H12112HV
ECW-H12112HV picture photo
Mfg. Part Number
ECW-H12112HV
Brief Description
CAP FILM 1100PF 3% 1.25KVDC RAD
Datasheet Download
ECW-H12112HV.pdf
Availability of ECW-H12112HV
QUANTITY
ECW-H12112HV Order Process
Ship out your order
Specifications of ECW-H12112HV
Internal Part NumberEIS-ECW-H12112HV
PackagingBulk
Capacitance1100pF
Tolerance±3%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1250V (1.25kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.256" W (18.00mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ECW-H12112HV
Related LinksECW-H1, ECW-H12112HV Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
ECW-H12112HV Details Description
Related parts for ECW-H12112HV
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 66POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 25NS 52PLCC datasheet.pdf
BATTERY CONTACT LEAF SPRING datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CB BTS CB 20 ASY datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO247AC datasheet.pdf
FUSE 6.3A 250V AXIAL datasheet.pdf