Sullins Connector Solutions ACC10DRMZ
ACC10DRMZ picture photo
Mfg. Part Number
ACC10DRMZ
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .100"
Datasheet Download
ACC10DRMZ.pdf
Availability of ACC10DRMZ
QUANTITY
ACC10DRMZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC10DRMZ
Internal Part NumberEIS-ACC10DRMZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Side Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC10DRMZ
Related LinksACC1, ACC10DRMZ Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC10DRMZ Details Description
Related parts for ACC10DRMZ
IDC CABLE - ASC26H/AE26M/X datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4DIP THRU HOLE datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 100TQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 3W DO214AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS SKT datasheet.pdf
DIP CABLE 10POS datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 0.1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
Connector Header 32 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf