Sullins Connector Solutions ACC13DTKS
ACC13DTKS picture photo
Mfg. Part Number
ACC13DTKS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 26POS .100"
Datasheet Download
ACC13DTKS.pdf
Availability of ACC13DTKS
QUANTITY
ACC13DTKS Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC13DTKS
Internal Part NumberEIS-ACC13DTKS
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row13
Number of Positions26
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC13DTKS
Related LinksACC1, ACC13DTKS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC13DTKS Details Description
Related parts for ACC13DTKS
IC REG BUCK ADJ 3.5A 10DFN datasheet.pdf
IC DUAL-SLOT HOT-PLUG CTRL 36QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LTC4267 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
DDR3 SMT datasheet.pdf
2,2UF 400V 10X12,5 datasheet.pdf