Sullins Connector Solutions ACC13HEYN
ACC13HEYN picture photo
Mfg. Part Number
ACC13HEYN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGE .100 13POS HL LOW P
Datasheet Download
ACC13HEYN.pdf
Availability of ACC13HEYN
QUANTITY
ACC13HEYN Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC13HEYN
Internal Part NumberEIS-ACC13HEYN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions13
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC13HEYN
Related LinksACC1, ACC13HEYN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC13HEYN Details Description
Related parts for ACC13HEYN
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC COMPAR TNY CMOS RR IN 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 150 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 240NH 27A 1 MOHM SMD datasheet.pdf