Sullins Connector Solutions ACC15DCKN
ACC15DCKN picture photo
Mfg. Part Number
ACC15DCKN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .100"
Datasheet Download
ACC15DCKN.pdf
Availability of ACC15DCKN
QUANTITY
ACC15DCKN Order Process
Ship out your order
Specifications of ACC15DCKN
Internal Part NumberEIS-ACC15DCKN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACC15DCKN
Related LinksACC1, ACC15DCKN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ACC15DCKN Details Description
Related parts for ACC15DCKN
IC SUPERVISOR 3.00V LOW TO92 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLSH 16K 28DIP datasheet.pdf
BIT SLOTTED 0.6MM X 3MM datasheet.pdf
TXRX 850NM VCSEL PIN 10G SFP+ datasheet.pdf
CONN FPC TOP 21POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
330UF 50V 10X16MM 105C 2000H datasheet.pdf